Trychologia, trycholog – czym się zajmują i jak wygląda badanie trychologiczne?

Co to jest trychologia i kim jest trycholog?

Trychologia jest dziedziną medycyny, w której centrum zainteresowania znajdują się włosy i skóra głowy. Trychologia zajmuje się badaniem i diagnozowaniem problemów związanych ze skórą głowy i włosami, szuka ich przyczyn i proponuje konkretne zabiegi lecznicze.

Początek trycholigii
Trychologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki. Za jej początek przyjmuje się rok 1860 – w Londynie profesor Wheeler, uważany za ojca trychologii, rozpoczął badania nad procesem wypadania włosów. W Polsce problemem zaczęto interesować się dość późno. W 1970 roku Wojciech Kostanecki, uważany za prekursora polskiej trychologii, wydał książkę „Choroby włosów”. Dziś trychologia jest odrębną dziedziną studiów medycznych, a niektóre uczelnie oferują osobny kierunek studiów o tej nazwie.

Trychologia to dziedzina specjalistyczna . Wybierając się do trychologa, warto sprawdzić, jakie ma on wykształcenie – czy jest to osoba po studiach, czy tylko po kursie trychologicznym. Trycholog zajmuje się nie tylko wypadaniem włosów, ale również leczeniem tak poważnych chorób, jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie, łupież, łuszczyca, wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne skóry głowy.

Przebieg badania trychologicznego

Idąc do trychologa, należy pamiętać, że zły stan włosów może nie być problemem sam w sobie, lecz efektem innych problemów zdrowotnych w naszym organizmie. Dobry trycholog przed badaniem zbierze od pacjenta bardzo dokładny wywiad na temat stanu jego zdrowia, leczonych aktualnie i przebytych chorób i prowadzonego trybu życia. Warto na taką wizytę zabrać ostatnie wyniki badań i inną dokumentację medyczną. Częstym powodem wypadania włosów są na przykład zaburzenia hormonalne.

W dniu wizyty u trychologa nie należy myć głowy – robimy to dzień wcześniej. Samo badanie trychologiczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Dobry gabinet trychologiczny wyposażony jest w sprzęt, który pozwala na wielokrotne (nawet do 400 razy) powiększenie obrazu skóry głowy i cebulek włosowych. Badanie taką mikrokamerą pozwala wykryć wiele aktualnych problemów oraz oszacować ilość tzw. włosów następowych – czyli nowych, rosnących włosów. Często przeprowadzanym badaniem przez trychologów jest również analiza składu pierwiastkowego włosa. Potrafi ona wiele powiedzieć o aktualnej diecie i niedoborach żywieniowych, które również mogą leżeć u źródła problemów.

Analiza pierwiastkowa włosa to badanie ,które wykrywa metale ciężkie i może mieć istotne znaczenie w diagnostyce . W związku z tym badanie a warto wykonać nie tylko w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Dlaczego badanie jest tak przydatne? Przede wszystkim na jego wynik nie mają wpływu krótkotrwałe zmiany. Włosy rosną ze stałym tempem (ok. 1 cm/miesiąc) i magazynują one wszystkie minerały dostarczane przez krew – w związku z tym ich skład chemiczny będzie odzwierciedleniem naszego stanu ogólnego, w jakim jesteśmy niezależnie od
chwilowych zmian. Włosy kumulują pierwiastki – ich stężenie jest większe niż we krwi, a badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i nie niesie za sobą żadnego ryzyka powikłań. W przypadku chorób układu pokarmowego pozwala ocenić stan odżywienia – nie tylko dieta ma na niego
wpływ, lecz również wchłanianie substancji odżywczych, które jest często zaburzone. Zmiana składu pierwiastkowego może wskazywać na choroby hormonalne (np. poziom jodu wskazywać może na schorzenia tarczycy). W przypadku różnego rodzaju chorób układu nerwowego
(np. stwardnienie rozsiane, padaczka, autyzm) warto poddać włosy analizie, aby wykluczyć zatrucie metalami ciężkimi powodującymi takie objawy. Badanie jest przydatne również przy różnego rodzaju chorobach metabolicznych – związanych z przemianą materii (np. przy cukrzycy, osteoporozie, otyłości, dnie moczanowej, hiperlipidemii).

W przypadku problemów z włosami ważne jest szybkie zgłoszenie się do trychologa, ponieważ mieszki włosowe aby nie obumrzeć muszą być aktywne. W wyniku dłuższej nieaktywności dochodzi do zaniku mieszków włosowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej metody trychologicznej jest możliwe zatrzymanie procesu obumierania mieszków włosowych i odzyskanie jak największej ilości włosów.

Jeśli szukasz trychologa w Bydgoszczy – skontaktuj się z nami.

Scroll to top